Pedagogům, kteří začleňují ukrajinské žáky, pomáháme rozvíjet dovednosti pro navození pozitivního klimatu ve třídě a stmelení kolektivu. To vše prakticky, udržitelně, s metodickou podporou a zdarma díky podpoře Nadace České spořitelny.
Učitelé se tak mohou zdokonalit v aktivitách zaměřených na vzájemné poznání, zvědomění silných stránek, zkoušení různých strategií řešení problémů individuálně či ve skupině, rozvoj týmové spolupráce a empatie.
Pro osvojení a rozvoj dovedností používáme metodiku Skills Builder, metodiku používanou ve Velké Británii, kde mají velkou zkušenost se začleňováním dětí různých etnik. Metodika může v současné době napomoci i českým vyučujícím při začleňování ukrajinských žáků.
Skills Builder je ověřeným krokovým pomocníkem učitelů při rozvoji měkkých dovedností žáků na základních školách. Její návodnost, jednoduchost a univerzální využitelnost umožňuje šíření metodiky v celosvětovém měřítku.
Naše organizace metodiku přenáší do českého prostředí již od roku 2018, poslední dva roky metodiku úspěšně pilotujeme a přizpůsobujeme prostředí českých základních škol – výstupem je volně dostupný metodický portál.
Jak se naučit v metodikou pracovat a jak ji efektivně využít pro začleňování ukrajinských žáků je předmětem projektu, který pedagogům nabízíme:
Podmínky pro účast pedagoga v projektu
Základní podmínkou je, aby zúčastněný pedagog měl ve třídě ukrajinské žáky (každý učitel minimálně jednoho žáka). Celkem by měli být zapojeni alespoň 2 pedagogové z jedné školy (ideálně 5 a více).
Pedagogové účastí v projektu získají úvodní školení do metodiky zdarma, pravidelná online setkání na měsíční bázi, jedno prezenčním setkání a sdílení s dalšími zapojenými pedagogy, účast na jednodenní domácí stáži na pilotní škole (dle zvolené pilotní školy – Hradec Králové, Vimperk, Zbiroh, Litomyšl) a podporu metodika formou jedné hospitace ve své hodině.
Pedagog bude o své práci s metodikou vést stručné záznamy (portfolia pedagoga v rozsahu 1 NS) na měsíční bázi.
Pedagogové budou spolupracovat při evaluaci projektu (dotazníky žáků, postojové dotazníky učitelů a fokusní skupiny).
Stručný harmonogram projektu
únor 2023 – první koordinační schůzka s metodikem
březen 2023 – úvodní školení na začátku března
březen–listopad – metodická podpora
prosinec 2023 – ukončení projektu
Financování projektu
Pro zapojené pedagogy jsou náklady na metodickou podporu hrazeny Nadací České spořitelny. Účast v projektu tak můžeme nabídnout zcela zdarma.
Obsah projektu
Projekt pro podporu začlenění ukrajinských žáků je postaven na dvou pilířích: úvodní školení a metodická podpora. Pro potřeby projektu budou vybrané podpůrné materiály přeloženy do ukrajinského jazyka.
Úvodní školení v Praze (dvoudenní školení, 16 hod, čt + pá), jak s metodikou pracovat.
Odborné a metodické vedení pedagogů ZŠ probíhá formou:
- online konzultací s metodikem SB (1x za měsíc během školního roku) – reflexe zavádění metodiky SB do výuky
- setkání se zahraničním mentorem (2x během školního roku online setkání s mentorem, tlumočeno do češtiny) – způsoby práce s metodikou SB v mezinárodním kontextu
- sdílení zkušeností pedagogů (1x během školního roku prezenční setkání v rozsahu 3 h)
- podpůrných metodických návštěv ve výuce/hospitace (1x hospitace metodika během školního roku)
- domácích stáží (1x během školního roku jednodenní stáž na pilotní škole)
Zájemci o účast v projektu
Pokud Vás náš projekt oslovil, neváhejte mě prosím kontaktovat. Na Vaši zprávu se budeme těšit do pátku 3. března 2023.
Ráda zodpovím veškeré Vaše dotazy a zašlu Vám podrobnější informace k harmonogramu a aktivitám projektu.
Těším se na spolupráci!
Mgr. Romana Šloufová
Koordinátorka projektu Skills Builder
kontakt: [email protected]
telefon: 608 409 347