Vlastní prožitek je klíčem ke změně pohledu. Zahraniční stáž je jednou z velice dobrých příležitostí, jak vlastní prožitek získat. Díky podpoře Nadace BLÍŽKSOBĚ jsme se mohli vydat na konci března do Londýna se zástupci Národního pedagogického institutu, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, České školní inspekce a neziskových organizací podívat na to, jak se zavádí do kurikula měkké dovednosti pomocí vzdělávacího plánu a zásad výuky metodiky Skills Builder.
Během stáže jsme měli možnost mluvit s učiteli, s dětmi i s vedením ze základních škol Shaftesbury Park a Williama Tyndale. Na těchto školách, byly měkké dovednosti propsané do celé kultury školy – na nástěnkách, v sešitech, na celoškolních setkáních (“assemblies”), do hodnocení, věděli o nich i rodiče. Měli jsme možnost sledovat výuku, kde vyučující dokáží integrovat rozvoj dovedností do každodenní pedagogické praxe. Svoje zkušenosti nám popisovali středoškoláci z Blythe Bridge High School, kteří se na své škole stali “ambasadory” jednotlivých dovedností.
Základní kontext stáže byl zasazen do debaty o tom, jak učit kompetenčně. V lednu zveřejněné nové kurikulum pro základní školy klade větší důraz na rovnováhu mezi tím, co děti umí, vedle toho, co vědí nebo znají. Cílem je posílit ve výuce klíčové kompetence a zaměřit se víc například na efektivní spolupráci, řešení problémů nebo komunikaci. Protože právě to budou dnešní děti v měnícím se světě potřebovat, ať již budou kdekoliv.
Děkujeme všem účastníkům stáže za zvídavost a zájem a těšíme se, až se přístupy a principy metodiky Skills Builder začnou propisovat i do kurikula českých škol. Máme velkou radost z prvních vlaštovek. Které to jsou, můžete prozkoumat na českém metodickém portálu Skills Builder

