Evaluace programu Omama zaměřeného na podporu dětí vyrůstajících v generační chudobě v marginalizovaných romských komunitách. Zpráva shrnuje výsledky sekundární analýzy screeningu psychomotorického vývoje 1150 dětí, dotazníkového šetření mezi 232 rodiči a kvalitativních rozhovorů a fokusních skupin se zaměstnanci organizace Cesta von a učitelkami mateřských a základních škol, které děti z programu navštěvují.
Výsledky výzkumů
Výzkumné zprávy a publikace
Výsledky našich výzkumů a evaluací šíříme prostřednictvím výzkumných zpráv, článků, publikací, účastí na tuzemských i zahraničních konferencích a výukou.
Výzkumné zprávy
Hodnocení slovenských Play Hubů a jejich role při podpoře přechodu dětí z předškolního vzdělávání do základního školství na Slovensku. Zpráva popisuje výsledky rozhovorů a fokusních skupin se zástupci škol, odborníky a pracovníky organizace, která Play Huby na Slovensku provozuje.
Zpráva shrnujeme poznatky kvantitativní i kvalitativní větve evaluace projektu. Přináší výsledky ze dvou vln sběru žákovského dotazníku, čtveřice učitelských postojových dotazníků a vstupních i výstupních fokusních skupin s pedagogy.
Zpráva nabízí pohled na výsledky ročního projektu podpory rodičovských dovedností ohrožených rodin s malými dětmi optikou kvalitativní a kvantitativní evaluace. Vychází ze dvou realizovaných vln kvantitativního měření mezi rodiči/pečovateli a jejich dětmi, z kazuistik podpořených rodin, záznamů o průběhu rodičovských setkání, z fokusních skupin se zapojenými sociálními pracovníky, záznamů ze supervizních setkání se sociálními pracovníky a z analýzy založené na průběžně vedené dokumentaci celé intervence.
Publikace, která vznikla v rámci projektu Pozitivního rodičovství - Triple P, je vydávána Ministerstvem zdravotnictví a představuje programy podpory rodičovských dovedností a duševního zdraví dětí i dospělých založené na důkazech. Autoři článků se dlouhodobě věnují implementaci těchto programů do českého prostředí a zkoumání dopadu evidence-based přístupů na českou populaci.
Zpráva se skládá ze dvou částí: vzdělávacího modulu k programu Dobrý začátek a evaluační zprávy z výzkumu procesu implementace programu do mateřských škol. Vzdělávací modul obsahuje příručku pro zavádění inovativního programu podpory sociálních a emočních dovedností dětí předškolního věku "Dobrý začátek" prostřednictvím nového kurikula. Dokument představuje konkrétní kroky zavádění metodiky Dobrý začátek, včetně podmínek v prostředí školy, kompetencí pedagogů, vzdělávacího programu pedagogických pracovníku, možností zapojení rodičů do vzdělávacího procesu, předvídání a předcházení překážek. Výzkumná část zprávy shrnuje výsledky evaluace celého procesu implementace programu do mateřských škol. Shrnuje výsledky měření dopadu, který zavedení samotné intervence podle dostupných důkazů přineslo a představuje výsledky kvantitativních i kvalitativních měření zapojených aktérů.
Závěrečná zpráva se skládá ze dvou částí: vzdělávacího modulu k programu Skills Builder a evaluační zprávy z výzkumu procesu adaptace a pilotní implementace programu do základních škol. Vzdělávací modul obsahuje vzdělávací plán rozvoje 8 základních měkkých dovedností podle metodiky Skills Builder a 6 zásad efektivní výuky měkkých dovedností. Představuje cestu, jak postupovat při zavádění metodiky Skills Builder do výuky, shrnuje základní předpoklady pro úspěšné zavádění programu a zaměřuje se na formy metodické podpory vyučujících. Poukazuje na příklady dobré praxe spolupráce s rodiči při zavádění programu. Výzkumná část zprávy shrnuje výsledky evaluace celého procesu adaptace a pilotní implementace programu. Shrnuje výsledky měření dopadu, který zavedení samotné intervence podle dostupných důkazů přineslo a představuje výsledky kvantitativních i kvalitativních měření zapojených aktérů: vyučujících, žáků a jejich rodičů.
Evaluační zpráva obsahuje závěrečné výsledky projektu KiVa: pilotáž přenositelnosti výzkumně ověřeného programu prevence šikany na ZŠ v České republice. Zpráva obsahuje procesní a dopadovou část evaluace a popisuje model přenositelnosti finského programu KiVa proti šikaně do prostředí českých základních škol. Ve všech třech částech jsou kombinovány přístupy kvalitativní a kvantitativní metodologie a analýzy dat. Zpráva zahrnuje data žáků, učitelů, koordinátorů intervence a data oblastních metodiků programu KiVa.
Schola Empirica dlouhodobě podporuje pedagogy MŠ v rozvoji socioemočních dovedností dětí pomocí metodiky Dobrý začátek, jež vychází z principů amerického programu Incredible Years. Metodika Dobrý začátek má prokázané efektivní výsledky v podpoře inkluzivního přístupu v prostředí MŠ (podpora pochopení mezi učiteli, rodiči a dětmi, odstranění komunikačních bariér, rozvoj porozumění a tolerance, přijímání odlišností) a podpoře sociálních, emočních a kognitivních dovedností u předškolních dětí.
Ve spolupráci s Abakusem – nadačním fondem zakladatelů Avast, vznikla ucelená zpráva na téma osamostatňování mladých dospělých se zdravotním znevýhodněním. Kromě rešerše téměř tisícovky odborných publikací jsme na základě více než desítky expertních rozhovorů zmapovali přístupy k osamostatňování v České republice, Dánsku, Rakousku nebo Velké Británii. Ve zprávě naleznete konkrétní tipy, příklady dobré praxe nebo zajímavé zahraniční i domácí organizace.
Zpráva nabízí pohled na výsledky dvouletého projektu podpory rodičovských dovedností ohrožených rodin s malými dětmi optikou kvalitativní a kvantitativní evaluace. Vychází ze čtyř realizovaných vln kvantitativního
měření mezi rodiči a jejich dětmi, z kazuistik podpořených rodin, záznamů o průběhu rodičovských setkání, z fokusních skupin se zapojenými sociálními pracovníky, záznamů z intervizních a supervizních setkání se sociálními pracovníky a z analýzy založené na průběžně vedené dokumentaci celé intervence.
Inkluzivní metody práce s dětmi a rodiči (2019)
Souhrnná výzkumná zpráva. Tato závěrečná analytická zpráva slouží jednak jako celkové shrnutí výsledků projektu a jeho poznatků, jednak jako rozcestník na jednotlivé výstupy, které jsou zveřejněny na online platformě socwiki.cz. Tato platforma nese název „Sociální práce s dětmi a mládeží“.